Działalność bez rejestracji – ustawa

Prowadzenie niezarejestrowanej działalności możliwe jest od 30 kwietnia 2018 roku. W art. 5 ust. 1 Prawo przedsiębiorców ustawodawca zamieścił następujący zapis:

Art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców:

Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

W ustawie jest również zapis o przepisach przejściowych, które pozwalają prowadzić działalność bez rejestracji osobom, które nie wprowadziły działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach przed wejściem ustawy. Mówiąc najjaśniej jak się da: działalność nierejestrową mogą wykonywać także osoby, które w okresie pomiędzy 30 kwietnia 2017 r. a 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG.

Mówi o tym ten zapis:

Art. 195. Przepis art. 5 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, stosuje się również do działalności wykonywanej przez osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nie były wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub których wpis został wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem wejścia w życie tej ustawy wykonywały działalność gospodarczą.

Ile można zarobić na działalności bez rejestracji w 2019?

Kwota przychodu, do której nie musimy rejestrować działalności gospodarczej jest to połowa minimalnego wynagrodzenia, czyli 1125 zł brutto.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mówimy o przychodzie i to należnym, poniżej dwa przykłady:

Przykład 1

Jesteś korepetytorem, jeździsz do klientów i uczysz ich angielskiego. W styczniu zarobiłeś już kwotę 1125 zł brutto, ale dzwoni do Ciebie klient, który chciałby się spotkać 31 stycznia, pieniądze (100 zł) dał Ci po spotkaniu, więc pomyślałeś, że zatankujesz samochód, bo i tak miałeś to zrobić i zostawiłeś 100 zł na stacji benzynowej, co niewątpliwie jest Twoim kosztem, bo dojeżdżasz do klienta, więc masz w tym miesiącu 1125 zł dochodu, ale 1225 zł przychodu, więc przekroczyłeś próg.

To nie oznacza, że za każdym razem każdy kto przekroczy kwotę 1225 zł przychodu miesięcznie poza np. etatem, powinien zacząć prowadzić działalność gospodarczą, a więc złożyć wniosek do CEIDG. Żeby była za taką uznana, muszą zostać spełnione przesłanki ustawowe (tzn. działalność zarobkowa jest wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły oraz posiada charakter zorganizowany).

Przykład 2

Jesteś budowlańcem. W styczniu zrobiłeś fuszkę za 1000 zł po robocie. Sąsiad Henio potrzebuje Cię do pomocy, a Ty się zgadzasz na to, że pod koniec stycznia razem potapetujecie duży pokój sąsiada. Henio jest na emeryturze więc się nie przelewa, po skończonej pracy da Ci część zapłaty 100 zł, a resztę 400 zł – w lutym. Wspomniana kwota 400 zł jest przychodem należnym za styczeń, czyli próg został przekroczony.

Działalność bez rejestracji a księgowość

Osoba prowadząca nierejestrowaną działalność ma obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży zawierający sumaryczną kwotę uzyskanego przychodu należnego z danego dnia.

Działalność bez rejestracji a inne obowiązki

Inne ustawy i akty prawne mogą nakładać dodatkowe obowiązki, które należy wykonywać nawet w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowej (np. obowiązek posiadania kasy fiskalnej i uzyskania numeru NIP w przypadku wykonywania działalności wskazanych w § 4 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, czy obowiązek spełniania odpowiednich wymogów sanitarnych w przypadku sprzedaży produktów spożywczych).

Nie ma obowiązku występowania o numer NIP, jednak można wystąpić o ten numer wypełniając formularz NIP-7. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach przepisy prawa mogą przewidywać konieczność uzyskania takiego numeru, np. kiedy mamy kasę fiskalną albo musimy być płatnikiem VAT.

Działalność bez rejestracji a faktury i rachunki

Klienci osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną mają prawo oczekiwać faktury lub rachunku za sprzedany towar lub usługę – żądanie może być zgłoszone nawet do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

Faktura musi zawierać:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny, czyli numer faktury
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem.

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy

Dochody z działalności nierejestrowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. To rodzaj przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik rozlicza te przychody w zeznaniu rocznym PIT-36. Nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, a koszty działalności nierejestrowej mogą zostać odliczone od pochodzących z niej przychodów.

Czy warto prowadzić działalność nierejestrowaną?

Jeśli nie wiesz czy chcesz działać we własnym biznesie, jeśli świadczysz bardzo drobne usługi jak korepetycje czy tworzysz rękodzieło, np. stroiki florystyczne to naprawdę dobra opcja na dodatkowy dochód.

Kiedy już wiesz, że docelowo własny biznes to mogłoby być Twoje ciekawe źródło utrzymania i zastanawiasz się czy nie przekroczysz bardzo niskiego progu dochodu 1125 zł brutto nie zastanawiaj się i zakładaj działalność gospodarczą lub spółkę.

Spodobał Ci się wpis? Mam jeszcze więcej wartościowej wiedzy dla Ciebie.
Dowiaduj się o nowych wpisach przed wszystkimi.

54
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
36 Thread replies
15 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
Karol RolewiczPatrycjaEwaRoksanaEll Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Marek
Gość
Marek

Dziękuję za proste wytłumaczenie tematu. Podany dochód brutto to bardzo niski próg.

Karol Rolewicz
Admin

Dziękuję za komentarz : )
Na pewno dla kogoś, kto chce utrzymać się tylko i wyłącznie z działalności nierejestrowanej to tak, ale dla kogoś kto chce dorobić do etatu parę stówek to całkiem dobra opcja.

hegemon
Gość

Dla mnie ta działalność nierejestrowana jest zbawienna. Dzięki za przystępne wyjaśnienie 🙂

Karol Rolewicz
Admin

Tak, korzystasz w kontekście swoich podróży czy jakimś innym? : )

hegemon
Gość

Na razie jeszcze nie stosowałem, chcę sprawdzić, czy nie ma w tym jakichś pułapek. Czasami sprzedaję produkty oparte na bazie własnych zdjęć…

indianadriana
Gość

Dzięki za wpis 😉 wszystkie przydatne informacje

Karol Rolewicz
Admin

Cieszę się ; )

Kasia
Gość

z nieba mi spadłeś z tym wpisem. Właśnie szukałam sposobu na sprzedaż produktów bez konieczności zakładania działalności. Dziękuję za proste wytłumaczenie wszystkich zasad.

Karol Rolewicz
Admin

Cieszę się : )
Jestem ostatnim, który chciałby studzić Twój zapał. Jednak pytanie czy chodzi o produkty, o których piszesz na swoim blogu, bo wtedy to i tak sanepidowskie procedury – określone lodówki i te sprawy.

Kasia
Gość

na szczęście torty i ciasta, które robię są dla mnie tylko hobby, którym mogę uszczęśliwiać rodzinę i znajomych-przebrnięcie przez sanepid wydaje mi się być większym wyzwaniem niż ogarnięcie księgowości itp. 🙂

Karol Rolewicz
Admin

Zdecydowanie. Czytałem trochę na ten temat i chyba największym wyzwaniem jest to, że sanepid w każdym regionie na tą samą sprawę może mieć inny pogląd…

Niemniej jednak znam osoby, które radzą sobie w gastronomicznym biznesie i jak już raz to przeskoczą, to potem się rozwijają (np. otwierają kolejne punkty), więc moim zdaniem warto powalczyć ; )

mag
Gość

Niby fajnie, niby ukłon w stronę obywatela, ale ten próg jest dość mały i strasznie łatwo go przekroczyć.

Karol Rolewicz
Admin

Dokładnie, raczej nie dla kogoś kto bardzo poważnie myśli o biznesie. Jednak kilku znajomych po wpisie pisało do mnie, że spoko opcja dla ich dodatkowego dochodu ; )

Bożena
Gość

Dobry artykuł i ciekawy blog. Pozdrawiam

Karol Rolewicz
Admin

Dziękuję za komentarz : )

Anna
Gość
Anna

Dziękuję za wpis, ostatnio udzieliłam swoich pierwszych korepetycji i zastanawiałam się jak to rozliczać, więc bardzo przydatny artykuł.

Karol Rolewicz
Admin

Cieszę się ; )
Przy okazji, jak udało mi się szybko odpowiedzieć. Czy dostałaś powiadomienie na maila o moim komentarzu?

Anna
Gość
Anna

Tak, dostałam.

magda
Gość
magda

MaMam pytanie kasę fiskalną czy jest ona wymagana przy drobnej sprzedaży internetowej? I druga sprawa jesli działalność prowadziłam do .02.2016 to czy mogę skorzystać z opcji działalności niezarejestrowanej? Slyszalam na ten temat różne zdania

Karol Rolewicz
Admin

1. Możesz skorzystać. (tak, jak napisałem we wpisie: Mówiąc najjaśniej jak się da: działalność nierejestrową mogą wykonywać także osoby, które w okresie pomiędzy 30 kwietnia 2017 r. a 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG.)

2. Jest jasno określone, co możesz sprzedawać bez kasy fiskalnej. Obrót to jeden z czynników, drugi to kwestia tego, co sprzedajesz. Np. jeśli sprzedasz perfumy za 900 zł, albo przyczepę do tira za taką kwotę to pomimo, że nie przekraczasz przychodu 1 000 PLN, to musisz mieć kasę fiskalną.

Ell
Gość
Ell

Witam, a gdzie można znaleźć wykaz , kiedy należy mieć kasę fiskalną? I czy rękodzieło należy traktować jako regularną sprzedaż, a więc działalność gospodarczą?
Pozdrawiam

Karol Rolewicz
Admin

Hej, wykaz można znaleźć tutaj, w tej części § 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Odnośnie rękodzieła to nie jest na tyle istotne co sprzedajesz, a czy regularnie ; )

Ell
Gość
Ell

Dziękuję. Jeszcze tak dla przejrzystości zapisów, co w przypadku gdy ktoś zajmuje się rękodziełem, załóżmy, że w sposób zorganizowany czy regularny, ale osiąga przychód np. 800zł czyli poniżej progu. Czy musi zakładać działalność?
Pozdrawiam

Karol Rolewicz
Admin

Do ośmiu stówek możesz zarabiać regularnie, tylko Urzędowi Skarbowemu powiedz : )

Ell
Gość
Ell

Dzięki🙂

Ciekawa
Gość
Ciekawa

Czyli rozumiem, ze działalność gospodarczą bez rejestracji można prowadzić równolegle z inna forma zarobkowania niebedaca działalnością gospodarcza, np praca na etat lub umowie zlecenie? A jak to się ma do przychodu z działalności artystycznej, która jest również zwolniona z tego obowiązku? Czy kwoty przychodu są traktowane oddzielnie?

Karol Rolewicz
Admin

Można, wręcz taki jest zamysł tej ustawy ; )

Myślę, że definicja działalności gospodarczej Ci dużo rozjaśni: Zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Podsumowując: jeśli sprzedajesz np. obrazy regularnie, to prowadzisz działalność gospodarczą.

Piotr
Gość
Piotr

Mam pytanie. Czy mogę wynajmować fotobudke na wesela, i nie rejestrować firmy? Przychód z czegoś takiego to ok 600zł miesięcznie.

Karol Rolewicz
Admin

Zastanów się czy definicja poniżej Cię dotyczy. Pytanie (pewnie do urzędu skarbowego) czy wystawianie budki kilka (kilkanaście) razy w roku to zorganizowana i ciągła działalność.

Zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam! Myślę o firmie np. przeprowadzki busem do 3,5 t czyli żadnych licencji albo opłat i pozwoleń za poruszanie się po drogach nie potrzebuje tylko prawo jazdy kat.B, to chyba mnie nie wyklucza? Jak dobrze zrozumiałem biorąc za przeprowadzkę 1500 zł, przy tym tankując samochód za 500 zł, mino że na rękę zostaje mi 1000 zł to i tak przekroczyłem limit? To samo tyczy się wydawania na materiał podczas produkcji czegoś, czyli jak sprzedam coś za np. 1500 zł, mimo że na produkty wydałem 500 zł to i tak muszę zarejestrować firmę?

Karol Rolewicz
Admin

Dokładnie. Ktoś wymyślił „wspaniale”, że liczy się przychód, a nie dochód. Więc możesz zarobić 1 100 PLN, a wydać 2 000 PLN i i tak nie łapiesz się na działalność nierejestrowaną.

Tomasz
Gość
Tomasz

A co z firmami transportowymi? Prawo jazdy to tez jakaś licencja czy pozwolenie więc trzeba rejestrować tego typu działalność czy nie? I jak się ma wystawianie faktur a VAT jaki trzeba odprowadzać od tych faktur(czy tez może nie trzeba), może dla innych te sprawy są oczywiste nie dla mnie. A co z numerem NIP rozumiem że jest nie potrzeby?

Karol Rolewicz
Admin

Tomek nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytania. Z którymi firmami transportowymi?
Czemu chcesz w ogóle prowadzić działalność nierejestrowaną?

Daniel
Gość
Daniel

Witam mam pytanie dotyczące kosztów w działalności nierejestrowanej.Często kupuje używane płyty winylowe z muzyką od osób fizycznych na aukcjach internetowych np Allegro.pl czy ebay.Wiadomo że faktura czy umowa kupna sprzedaży przy zakupie na odległość jest od osób prywatnych trudna lub niemożliwa do uzyskania.Chciałbym taki zakup zaliczyć do kosztów.Jak w tym celu prawidłowo udokumentować taki zakup?

Karol Rolewicz
Admin

Cześć,
jeśli dzięki temu, że kupujesz winyle zarabiasz, no to jest Twój koszt. Musisz uzyskać imienny dowód zakupu.

Daniel
Gość
Daniel

Dzięki za odpowiedź a czy takim dowodem imiennym może być wydruk z potwierdzenia wygrania aukcji allegro wraz z danymi sprzedawcy (osoba fizyczna) i moimi wraz z doczepionym bankowym potwierdzeniem przelewu lub wpłaty przez system PayU?

Czy koniecznie musi być ręczny podpis sprzedawcy na umowie i czy musze wykonać specyfikacje otrzymanego towaru np wyszczególnienie każdej płyty z otrzymanego zestawu.

Chciałbym mieć prawidłowo udokumentowane takie zakupy na potrzeby tej działalności aby ująć je bez ryzyka w koszty.

Karol Rolewicz
Admin

Daniel dla mnie to o czym mówisz jest jasne, proste i logiczne. Wygrałeś aukcję, więc wiadomo, że to Twój koszt. Jednak podejrzewam, że dla pani z Urzędu Skarbowego już nie. Musisz mieć dokument imienny, czyli np. fakturę na Twoje imię i nazwisko.

O dokładną interpretacje to najlepiej pytaj w Twoim Urzędzie Skarbowym i to pisemnie. Tylko pytanie czy przy tej skali działalności to ma sens – a więc ile faktycznie zaoszczędzisz rocznie, a ile czasu i nerwów zajmie zdobycie tych informacji. Jeśli ma, to musisz tak to załatwić.

Dominik
Gość
Dominik

Witam. Planuję otwórzyc sklep internetowy dropshipingowy. Lecz do hurtowni potrzebuje nip. Jaka osoba fizyczna nie mam takowego. Będąc w urzędzie skarbowym babeczka zapyta mnie po co mi jest nip 7 co wtedy odpowiedzieć?

Karol Rolewicz
Admin

Cześć,
jak się boisz, o co zapyta pani w Urzędzie Skarbowym to złóż wniosek przez internet 😀

A poważnie to nikt nie będzie Cię pytał po co Ci nip-7, a jak kogoś zaciekawi będziesz miał potrzebę odpowiedzieć, to powiesz, że planujesz otworzyć sklep internetowy dropshipingowy : )

Mariusz
Gość
Mariusz

Witam, jak w takim razie założyć taką działalność gospodarczą ? Jakie są procedury? Można być zarejestrowanym w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i prowadzić taką działalność ?

Karol Rolewicz
Admin

Jak sama nazwa wskazuje nie rejestrujesz nigdzie takiej działalności ; )

Można być zarejestrowanym, mówi o tym Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a dokładnie zapis:

Jeden z punktów definicji o bezrobotnym: nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Konrad
Gość
Konrad

Hej, dzięki za świetne wyjaśnienie! 🙂 Mam jeszcze pytanie – rozumiem, że po przekroczeniu progu przychodu powinienem zarejestrować działalność. ALE co w przypadku, gdy tylko przez jeden miesiąc przekroczę próg, a kolejny miesiąc (i powiedzmy – 10 kolejnych miesięcy) przychód będzie poniżej progu?

Z treści ostatniej części art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, że nie mogę już prowadzić działalności nierejestrowanej, poniżej w ostatnich 60 miesiącach prowadziłem (przez ten jeden ostatni miesiąc) działalność. I teraz – albo powinienem utrzymywać tę działalność gospodarczą zarejestrowaną, albo się wyrejestrować i przez 60 miesięcy nie próbować „dorabiać”. Zgadza się? Dobrze to rozumiem?

Karol Rolewicz
Admin

Konrad mogę Ci odpowiedzieć nie jak urzędnik, a jak przedsiębiorca? Dorabiasz sobie do pensji czy studiów czy czegokolwiek kilkaset złotych np. na malowaniu mieszkań. I malujesz zawsze jeden pokój w miesiącu, ale sąsiad prosi Cię o pomalowanie dwóch. To malujesz sąsiadowi jeden pokój ostatniego dnia miesiąca, bierzesz kasę, a następny pierwszego i bierzesz kasę i nic nie przekraczasz. Resztę miesiąca się opierdzielasz z dodatkowym biznesem, bo Twoją ambicją/potrzebą jest zarabiać poniżej połowy najniższej. I wtedy reszta pytań automatycznie się anuluje. Rozumiesz przykład/aluzję? : ) Druga możliwość. Jeśli zarabiasz powyżej kwoty od działalności nierejestrowanej któryś raz i nie chcesz już malować… Czytaj więcej »

Roksana
Gość
Roksana

Witam, czyli jak rozumiem, z wykazu wynika że stylizacja paznokci w formie mobilnej w działalności bez rejestracji musi mieć kasę fiskalną?

Karol Rolewicz
Admin

Hej Roksana,
tak przy manicure, hybrydkach i innych tego typu szaleństwach musi być kasa fiskalna.

Roksana
Gość
Roksana

Dziękuję za odpowiedź. Pani w urzędzie skarbowym powiedziała że nie muszę mieć kasy, ale jakoś nie byłam przekonana do jej odpowiedzi.

Karol Rolewicz
Admin

W skarbowym? A da Ci takie oficjalne pismo z jej odpowiedzią?

Roksana
Gość
Roksana

No właśnie będę musiała jechać jeszcze raz i się dowiedzieć czy mogę mieć to na piśmie.

Karol Rolewicz
Admin

Daj znać, co Ci wtedy powie pani, bo jestem ciekawy ; )

Ewa
Gość
Ewa

Dzień dobry. Zajmuję się rękodziełem, tworzę torebki na szydełku.
Proszę mi powiedzieć:
1. Czy jeśli pracuję na umowę o pracę i nie przekraczając przychodu rocznego 85tys to podatek jaki muszę odprowadzić w picie-36 na koniec roku to 18%?
2. Jakie dokładnie rachunki muszę wystawiać do sprzedaży torebek? Są to te dokładnie rachunki, ale bez vat-u?
3. Mogę widnieć pod swoim logiem/ nazwą firmy? W rachunku wpisywać swoje dane czy logo/nazwę firmy?

Proszę o rady.
Pozdrawiam

Karol Rolewicz
Admin

Dzień dobry Ewo ; )
1. Nie myl przychodu z dochodem ; ) Tak, Pit-36 i wpisujesz dochód w innych.
2. Rachunki muszą zawierać:
– datę wystawienia
– numer kolejny
– imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
– nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
– miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
– cenę jednostkową towaru lub usługi
– kwotę należności ogółem

I jesteś zwolniona z vatu.

3.Podajesz swoje imię i nazwisko przy działalności nierejestrowanej.

Ewa
Gość
Ewa

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Patrycja
Gość
Patrycja

Witam, bardzo interesujący artykuł. Ciekawi mnie tylko czy będąc na wychowawczym bezpłatnym mogę prowadzić działalność bez rejestracji a konkretnie drobna sprzedaż internetową?

Karol Rolewicz
Admin

Cześć Patrycja, dziękuję ; )
Przepisy tego nie zabraniają, więc odpowiedź brzmi, że możesz : )