Popieprzone czasy. Na około większość spanikowana koronawirusem, a jeśli nie panikujesz, to uznają Cię za nieodpowiedzialnego. Dużo bardziej prawdopodobne niż to, że ktoś z Twoich znajomych straci życie z powodu covid-19, jest to, że ktoś z Twoich znajomych straci pracę.

Akapit wyżej napisałem 6. kwietnia. Dzisiaj – w majówkę – widzę, że ludzie zaczynają kumać, że coś jest nie halo. I że mogę ich choć trochę wesprzeć, o czym dowiesz się z tego tekstu.

Co gorsze: koronawirus czy kryzys?

Kilka dni temu dodałem do relacji na „prywatnym” koncie Facebook ankietę. Dwa proste pytania:

Czy ktoś z Twoich znajomych stracił lub straci pracę z powodu koronawirusa?
Czy ktoś z Twoich znajomych miał objawy koronawirusa?

Bardzo dziękuję moim kilkudziesięciu znajomym za oddanie głosu i kilka wiadomości z komentarzem.

Oto wyniki:

Tak, sama metoda badania była bardzo prymitywna. Rozmawiałem z kilkoma znajomymi po wypełnieniu ankiety i niektórzy zaznaczyli, że nikt z ich znajomych nie stracił pracy, ale nie wzięli pod uwagę przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć biznesy z dnia na dzień. Mimo to można wyciągnąć wnioski.

Potwierdziły się moje przypuszczenia. Dla wielu ludzi długofalowo większym problemem będzie kryzys gospodarczy, w który wchodzimy, niż koronawirus.

Nie można włączyć gospodarki guzikiem

A to oznacza, że nawet jeśli rząd cudownie przestanie podejmować absurdalne, idiotyczne i irracjonalne decyzje, to godpodarka nagle nie ruszy i nie będzie tak jak przed zamknięciem ludzi w domach.

Obawa #1: Utrata pracy

Pierwszym większym problemem, niż przejmowanie się koronawirusem jest to, że możesz stracić pracę. Oczywiście jeśli jesteś właścicielem biznesu, to masz poważniejszy problem, ale dziś skupiamy się bardziej na etatowcach (czy ten wyraz ma wydźwięk pejoratywny?).

Zakładam, że nie masz planu B, bo większość nie miała. Kiedy przychodzi odpływ widać, kto pływał bez majtek.

Na co dzień pracuję z fajnymi ludźmi i uczę się od ciekawych osób, a co za tym idzie: mam więcej pomysłów, niż jestem w stanie zrealizować. Chętnie się nimi z Tobą podzielę. Zostaw maila poniżej, a podeślę Ci raz na jakiś czas info o wpisach i animacjach. W każdej chwili możesz się wypisać. ; )

W kolejnych wpisach podrzucę Ci kilka ciekawych pomysłów na zarabianie z domu.

Pomysły na dodatkowy dochód i własny biznes

Obawa #2: Inwigilacja

Kiedy ludzie są przestraszeni przechodzą ustawy, które nie mają racji bytu w normalnych czasach.

Gdyby ktoś w lutym tego roku powiedział Ci, że policjant może dać Ci mandat za jazdę samochodem do innego miasta, albo że nie będziesz mógł wejść do lasu na spacer, bo będzie to niebezpieczne dla Twojego zdrowia, to popukałbyś się w czoło.

Aplikacja ProteGo, to początek punktowania obywateli.

A zaczyna się to tak:
Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10% wyższej liczby osób, o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby, w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu, nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

No i teraz najmocniejsze:

Umieszczenie w widocznym miejscu materiałów informacyjnych na temat aplikacji ProteGO Safe. Zalecanie, na przykład poprzez zniżki lub materiały promocyjne, pracownikom i klientom korzystania z aplikacji ProteGO Safe.

To zasady, które można było przeczytać na stronie rządowej, opublikowane były przez Ministerstwo Rozwoju.

Oczywiście wszystko to dla naszego „bezpieczeństwa i zdrowia”. Jestem w trakcie tworzenia materiału o gotówce. Wielu myśli, że warto ją wycofać, bo i tak płacimy sporo kartą… Już wkrótce o tym napiszę.

Obawa #3: Nieprzewidywalność rządzących

Absurd goni absurd. W ostatnich tygodniach rząd systematycznie niszczy polską gospodarkę.

Odbije się to na nas wszystkich, a Ty nie czekaj z założonymi rękoma. Prawdopodobnie nie masz wpływu na większość przepisów w kraju, ale masz wpływ na swoją niezależność.

Co możesz zrobić dzisiaj, aby być niezależnym od obecnego pracodawcy? Pracować po godzinach i budować dodatkowe źródło dochodu.

Piszę to 1. maja, w Święto Pracy. Wiesz, skąd się to wzięło jego obchodzenie? Prawie 150 lat temu robotnicy w USA wywalczyli 8-godzinny dzień pracy. Wiesz, po co? Żebyś Ty miał dziś więcej czasu na dodatkowy biznes online.

Na co dzień wspieram działania moich klientów w świecie online i wiem, że w większości przypadków możliwa jest choć częściowa adaptacja do obecnych warunków.

Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało komentuj lub pisz przez formularz. Chętnie Ci pomogę.

Kryzys vs. koronawirus
Spodobał Ci się wpis? Mam jeszcze więcej wartościowej wiedzy dla Ciebie.
Dowiaduj się o nowych wpisach przed wszystkimi.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna

Fajnie, że o tym piszesz. Może uświadomisz tym chociaż jakiś % społeczeństwa, że nie można dać się ogłupić. Czekam na kolejny wpis o wycofaniu gotówki z obrotu. Obawiam się, że wizje Orwella są bliskie spełnienia w naszym kraju, patrząc na to, co się teraz dzieje i może się wkrótce stać (nie tylko w kwestii pracy i przedsiębiorców). A to wszystko dlatego, że nie zareagowaliśmy na czas.

Dominik

ProteGO Safe niby nie przechowuje danych użytkownika, ale czytałem że programiści którzy tworzą tę appkę zaczynają wycofywać się z projektu.