Kasa fiskalna a działalność nierejestrowana – czy musisz mieć kasę fiskalną, prowadząc tego typu działalność? Pytanie to powstało na pewno, kiedy ktoś dobrze skojarzył, że jeśli sprzedaje się towary lub usługi, to trzeba od nich odprowadzić podatek.

Generalnie trzeba mieć kasę fiskalną, jeśli prowadzi się działalność nierejestrowaną.

Ale… Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. daje możliwość zwolnienia od tego obowiązku.

Ale nie wszystkich.

Ale, ale, ale. 🙂

Znowu pojawia się pytanie: czy ta działalność nierejestrowana to faktycznie najprostsza opcja na start? Cóż, dziś nie będę na nie odpowiadał, ale przeprowadzę Cię możliwie najkrótszą drogą przez zagadnienie kasy fiskalnej w działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana podlega pod wszystkie regulacje opisane w ustawie VAT. Prowadząc taką działalność, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jesteś podatnikiem. Nie ma więc wątpliwości, że w odniesieniu do niej musisz ewidencjonować sprzedaż.

Wiąże się to na przykład z koniecznością posiadania NIP-u. Co prawda nie prowadzisz działalności gospodarczej, ale i tak NIP jest wymagany, aby zgodnie z zasadami ewidencjonować sprzedaż.

Numer Identyfikacji Podatkowej otrzymuje się po złożeniu wniosku na druku NIP-7, jako „osoba podlegająca zarejestrowaniu jako podatnik podatku od towarów i usług lub będąca zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług”. Może ta wiedza Ci się do czegoś przyda!

Zwolnienie od obowiązku kasy fiskalnej w działalności nierejestrowanej

Nie załamuj się jeszcze – możesz dostać zwolnienie od obowiązku posiadania kasy fiskalnej – i to również reguluje ustawa VAT, a także Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Możesz na to liczyć wtedy, kiedy Twój obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 20 tys. zł.

Skoro w 2020 roku połowa minimalnego wynagrodzenia (i jednocześnie limit działalności nierejestrowanej) to 1300 zł, to nie przekraczasz tej kwoty. Zwolnienie traci ważność po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym został przekroczony limit.

Kasa fiskalna a branża, w której działasz

Całkiem prawdopodobne więc, że możesz liczyć na zwolnienie od obowiązku posiadania kasy fiskalnej. No… chyba że jesteś np. kosmetyczką albo fryzjerem, doradcą podatkowym, robisz przeglądy techniczne pojazdów itd. Wtedy kasa fiskalna w działalności nierejestrowanej być musi. Niestety, zwolnienie od obowiązku posiadania kasy fiskalnej zależy od rodzaju działalności i w przypadku wymienionych usług (jak i wielu innych) nie ma opcji, by skorzystać z takiego zwolnienia.

Kiedy musisz mieć kasę fiskalną na działalności nierejestrowanej? W zasadzie to zawsze, ale jednocześnie jest spora szansa, że załapiesz się na zwolnienie od tego obowiązku. Chyba że robisz innym hybrydowy manicure…

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
Spodobał Ci się wpis? Mam jeszcze więcej wartościowej wiedzy dla Ciebie.
Dowiaduj się o nowych wpisach przed wszystkimi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments