Działalność bez rejestracji – ustawa

Prowadzenie niezarejestrowanej działalności możliwe jest od 30 kwietnia 2018 roku. W art. 5 ust. 1 Prawo przedsiębiorców ustawodawca zamieścił następujący zapis:

Art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców:

Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

W ustawie jest również zapis o przepisach przejściowych, które pozwalają prowadzić działalność bez rejestracji osobom, które nie wprowadziły działalności gospodarczej w ostatnich 12 miesiącach przed wejściem ustawy. Mówiąc najjaśniej jak się da: działalność nierejestrową mogą wykonywać także osoby, które w okresie pomiędzy 30 kwietnia 2017 r. a 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG.

Mówi o tym ten zapis:

Art. 195. Przepis art. 5 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, stosuje się również do działalności wykonywanej przez osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nie były wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub których wpis został wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem wejścia w życie tej ustawy wykonywały działalność gospodarczą.

Działalność nierejestrowa – animacja Youtube

Ile można zarobić na działalności bez rejestracji w 2020?

Kwota przychodu, do której nie musimy rejestrować działalności gospodarczej jest to połowa minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł brutto.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mówimy o przychodzie i to należnym, poniżej dwa przykłady:

Przykład 1

Jesteś korepetytorem, jeździsz do klientów i uczysz ich angielskiego. W styczniu zarobiłeś już kwotę 1300 zł brutto, ale dzwoni do Ciebie klient, który chciałby się spotkać 31 stycznia. Pieniądze (100 zł) dał Ci po spotkaniu, więc pomyślałeś, że zatankujesz samochód, bo i tak miałeś to zrobić. Zostawiłeś 100 zł na stacji benzynowej, co niewątpliwie jest Twoim kosztem, bo dojeżdżasz do klienta. Więc masz w tym miesiącu 1300 zł dochodu, ale 1400 zł przychodu, więc przekroczyłeś próg.

To nie oznacza, że za każdym razem każdy kto przekroczy kwotę 1300 zł przychodu miesięcznie poza np. etatem, powinien zacząć prowadzić działalność gospodarczą, a więc złożyć wniosek do CEIDG. Żeby była za taką uznana, muszą zostać spełnione przesłanki ustawowe (tzn. działalność zarobkowa jest wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły oraz posiada charakter zorganizowany).

Przykład 2

Jesteś budowlańcem. W styczniu zrobiłeś fuszkę za 1000 zł po robocie. Sąsiad Henio potrzebuje Cię do pomocy, a Ty się zgadzasz na to, że pod koniec stycznia razem wytapetujecie duży pokój sąsiada. Henio jest na emeryturze, więc się nie przelewa – po skończonej pracy da Ci część zapłaty 100 zł, a resztę 400 zł – w lutym. Wspomniana kwota 400 zł jest przychodem należnym za styczeń, czyli próg został przekroczony.

Działalność bez rejestracji a księgowość

Osoba prowadząca nierejestrowaną działalność ma obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży zawierający sumaryczną kwotę uzyskanego przychodu należnego z danego dnia.

Działalność bez rejestracji a inne obowiązki

Inne ustawy i akty prawne mogą nakładać dodatkowe obowiązki, które należy wykonywać nawet w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowej (np. obowiązek posiadania kasy fiskalnej i uzyskania numeru NIP w przypadku wykonywania działalności wskazanych w § 4 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, czy obowiązek spełniania odpowiednich wymogów sanitarnych w przypadku sprzedaży produktów spożywczych).

Nie ma obowiązku występowania o numer NIP, jednak można wystąpić o ten numer wypełniając formularz NIP-7. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach przepisy prawa mogą przewidywać konieczność uzyskania takiego numeru, np. kiedy mamy kasę fiskalną albo musimy być płatnikiem VAT.

 

Działalność bez rejestracji a faktury i rachunki

Klienci osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną mają prawo oczekiwać faktury lub rachunku za sprzedany towar lub usługę – żądanie może być zgłoszone nawet do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub usługę albo otrzymano całość lub część zapłaty.

Faktura musi zawierać:

  • datę wystawienia,
  • numer kolejny, czyli numer faktury
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem.

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy

Dochody z działalności nierejestrowej są opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej. To rodzaj przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik rozlicza te przychody w zeznaniu rocznym PIT-36. Nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, a koszty działalności nierejestrowej mogą zostać odliczone od pochodzących z niej przychodów.

Czy warto prowadzić działalność nierejestrowaną?

Jeśli nie wiesz, czy chcesz działać we własnym biznesie albo jeśli świadczysz bardzo drobne usługi (np. korepetycje czy tworzysz rękodzieło takie jak stroiki florystyczne), taka działalność to naprawdę dobra opcja na dodatkowy dochód.

Kiedy już wiesz, że docelowo własny biznes to mogłoby być Twoje ciekawe źródło utrzymania i zastanawiasz się, czy nie przekroczysz bardzo niskiego progu dochodu 1300 zł brutto, to śmiało zakładaj działalność gospodarczą lub spółkę.

 

Działalność nierejestrowana 2019
Spodobał Ci się wpis? Mam jeszcze więcej wartościowej wiedzy dla Ciebie.
Dowiaduj się o nowych wpisach przed wszystkimi.

Subscribe
Powiadom o
guest
344 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Dziękuję za proste wytłumaczenie tematu. Podany dochód brutto to bardzo niski próg.

Karol Rolewicz

Dziękuję za komentarz : )
Na pewno dla kogoś, kto chce utrzymać się tylko i wyłącznie z działalności nierejestrowanej to tak, ale dla kogoś kto chce dorobić do etatu parę stówek to całkiem dobra opcja.

hegemon

Dla mnie ta działalność nierejestrowana jest zbawienna. Dzięki za przystępne wyjaśnienie 🙂

Karol Rolewicz

Tak, korzystasz w kontekście swoich podróży czy jakimś innym? : )

hegemon

Na razie jeszcze nie stosowałem, chcę sprawdzić, czy nie ma w tym jakichś pułapek. Czasami sprzedaję produkty oparte na bazie własnych zdjęć…

indianadriana

Dzięki za wpis 😉 wszystkie przydatne informacje

Karol Rolewicz

Cieszę się 😉

Kasia

z nieba mi spadłeś z tym wpisem. Właśnie szukałam sposobu na sprzedaż produktów bez konieczności zakładania działalności. Dziękuję za proste wytłumaczenie wszystkich zasad.

Karol Rolewicz

Cieszę się : )
Jestem ostatnim, który chciałby studzić Twój zapał. Jednak pytanie czy chodzi o produkty, o których piszesz na swoim blogu, bo wtedy to i tak sanepidowskie procedury – określone lodówki i te sprawy.

Kasia

na szczęście torty i ciasta, które robię są dla mnie tylko hobby, którym mogę uszczęśliwiać rodzinę i znajomych-przebrnięcie przez sanepid wydaje mi się być większym wyzwaniem niż ogarnięcie księgowości itp. 🙂

Karol Rolewicz

Zdecydowanie. Czytałem trochę na ten temat i chyba największym wyzwaniem jest to, że sanepid w każdym regionie na tą samą sprawę może mieć inny pogląd…

Niemniej jednak znam osoby, które radzą sobie w gastronomicznym biznesie i jak już raz to przeskoczą, to potem się rozwijają (np. otwierają kolejne punkty), więc moim zdaniem warto powalczyć ; )

mag

Niby fajnie, niby ukłon w stronę obywatela, ale ten próg jest dość mały i strasznie łatwo go przekroczyć.

Karol Rolewicz

Dokładnie, raczej nie dla kogoś kto bardzo poważnie myśli o biznesie. Jednak kilku znajomych po wpisie pisało do mnie, że spoko opcja dla ich dodatkowego dochodu ; )

Bożena

Dobry artykuł i ciekawy blog. Pozdrawiam

Karol Rolewicz

Dziękuję za komentarz : )

Anna

Dziękuję za wpis, ostatnio udzieliłam swoich pierwszych korepetycji i zastanawiałam się jak to rozliczać, więc bardzo przydatny artykuł.

Karol Rolewicz

Cieszę się ; )
Przy okazji, jak udało mi się szybko odpowiedzieć. Czy dostałaś powiadomienie na maila o moim komentarzu?

Anna

Tak, dostałam.

magda

MaMam pytanie kasę fiskalną czy jest ona wymagana przy drobnej sprzedaży internetowej? I druga sprawa jesli działalność prowadziłam do .02.2016 to czy mogę skorzystać z opcji działalności niezarejestrowanej? Slyszalam na ten temat różne zdania

Karol Rolewicz

1. Możesz skorzystać. (tak, jak napisałem we wpisie: Mówiąc najjaśniej jak się da: działalność nierejestrową mogą wykonywać także osoby, które w okresie pomiędzy 30 kwietnia 2017 r. a 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG.)

2. Jest jasno określone, co możesz sprzedawać bez kasy fiskalnej. Obrót to jeden z czynników, drugi to kwestia tego, co sprzedajesz. Np. jeśli sprzedasz perfumy za 900 zł, albo przyczepę do tira za taką kwotę to pomimo, że nie przekraczasz przychodu 1 000 PLN, to musisz mieć kasę fiskalną.

Ell

Witam, a gdzie można znaleźć wykaz , kiedy należy mieć kasę fiskalną? I czy rękodzieło należy traktować jako regularną sprzedaż, a więc działalność gospodarczą?
Pozdrawiam

Karol Rolewicz

Hej, wykaz można znaleźć tutaj, w tej części § 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Odnośnie rękodzieła to nie jest na tyle istotne co sprzedajesz, a czy regularnie ; )

Ell

Dziękuję. Jeszcze tak dla przejrzystości zapisów, co w przypadku gdy ktoś zajmuje się rękodziełem, załóżmy, że w sposób zorganizowany czy regularny, ale osiąga przychód np. 800zł czyli poniżej progu. Czy musi zakładać działalność?
Pozdrawiam

Karol Rolewicz

Do ośmiu stówek możesz zarabiać regularnie, tylko Urzędowi Skarbowemu powiedz : )

Ell

Dzięki?

Ciekawa

Czyli rozumiem, ze działalność gospodarczą bez rejestracji można prowadzić równolegle z inna forma zarobkowania niebedaca działalnością gospodarcza, np praca na etat lub umowie zlecenie? A jak to się ma do przychodu z działalności artystycznej, która jest również zwolniona z tego obowiązku? Czy kwoty przychodu są traktowane oddzielnie?

Karol Rolewicz

Można, wręcz taki jest zamysł tej ustawy ; )

Myślę, że definicja działalności gospodarczej Ci dużo rozjaśni: Zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Podsumowując: jeśli sprzedajesz np. obrazy regularnie, to prowadzisz działalność gospodarczą, a do kwoty 1125 zł brutto nie musisz jej rejestrować. Jeżeli świadczysz dla kogoś pracę, to podpisujesz odpowiednią umowę np. umowę o pracę. Kwota z umowy o pracę nie wlicza się do limitu działalności nierejestrowanej.

Piotr

Mam pytanie. Czy mogę wynajmować fotobudke na wesela, i nie rejestrować firmy? Przychód z czegoś takiego to ok 600zł miesięcznie.

Karol Rolewicz

Tak, możesz : )

Tomasz

Witam! Myślę o firmie np. przeprowadzki busem do 3,5 t czyli żadnych licencji albo opłat i pozwoleń za poruszanie się po drogach nie potrzebuje tylko prawo jazdy kat.B, to chyba mnie nie wyklucza? Jak dobrze zrozumiałem biorąc za przeprowadzkę 1500 zł, przy tym tankując samochód za 500 zł, mino że na rękę zostaje mi 1000 zł to i tak przekroczyłem limit? To samo tyczy się wydawania na materiał podczas produkcji czegoś, czyli jak sprzedam coś za np. 1500 zł, mimo że na produkty wydałem 500 zł to i tak muszę zarejestrować firmę?

Karol Rolewicz

Dokładnie. Ktoś wymyślił „wspaniale”, że liczy się przychód, a nie dochód. Więc możesz zarobić 1 100 PLN, a wydać 2 000 PLN i i tak nie łapiesz się na działalność nierejestrowaną.

Tomasz

A co z firmami transportowymi? Prawo jazdy to tez jakaś licencja czy pozwolenie więc trzeba rejestrować tego typu działalność czy nie? I jak się ma wystawianie faktur a VAT jaki trzeba odprowadzać od tych faktur(czy tez może nie trzeba), może dla innych te sprawy są oczywiste nie dla mnie. A co z numerem NIP rozumiem że jest nie potrzeby?

Karol Rolewicz

Tomek nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje pytania. Z którymi firmami transportowymi?
Czemu chcesz w ogóle prowadzić działalność nierejestrowaną?

Daniel

Witam mam pytanie dotyczące kosztów w działalności nierejestrowanej.Często kupuje używane płyty winylowe z muzyką od osób fizycznych na aukcjach internetowych np Allegro.pl czy ebay.Wiadomo że faktura czy umowa kupna sprzedaży przy zakupie na odległość jest od osób prywatnych trudna lub niemożliwa do uzyskania.Chciałbym taki zakup zaliczyć do kosztów.Jak w tym celu prawidłowo udokumentować taki zakup?

Karol Rolewicz

Cześć,
jeśli dzięki temu, że kupujesz winyle zarabiasz, no to jest Twój koszt. Musisz uzyskać imienny dowód zakupu.

Daniel

Dzięki za odpowiedź a czy takim dowodem imiennym może być wydruk z potwierdzenia wygrania aukcji allegro wraz z danymi sprzedawcy (osoba fizyczna) i moimi wraz z doczepionym bankowym potwierdzeniem przelewu lub wpłaty przez system PayU?

Czy koniecznie musi być ręczny podpis sprzedawcy na umowie i czy musze wykonać specyfikacje otrzymanego towaru np wyszczególnienie każdej płyty z otrzymanego zestawu.

Chciałbym mieć prawidłowo udokumentowane takie zakupy na potrzeby tej działalności aby ująć je bez ryzyka w koszty.

Karol Rolewicz

Daniel dla mnie to o czym mówisz jest jasne, proste i logiczne. Wygrałeś aukcję, więc wiadomo, że to Twój koszt. Jednak podejrzewam, że dla pani z Urzędu Skarbowego już nie. Musisz mieć dokument imienny, czyli np. fakturę na Twoje imię i nazwisko.

O dokładną interpretacje to najlepiej pytaj w Twoim Urzędzie Skarbowym i to pisemnie. Tylko pytanie czy przy tej skali działalności to ma sens – a więc ile faktycznie zaoszczędzisz rocznie, a ile czasu i nerwów zajmie zdobycie tych informacji. Jeśli ma, to musisz tak to załatwić.

Dominik

Witam. Planuję otwórzyc sklep internetowy dropshipingowy. Lecz do hurtowni potrzebuje nip. Jaka osoba fizyczna nie mam takowego. Będąc w urzędzie skarbowym babeczka zapyta mnie po co mi jest nip 7 co wtedy odpowiedzieć?

Karol Rolewicz

Cześć,
jak się boisz, o co zapyta pani w Urzędzie Skarbowym to złóż wniosek przez internet 😀

A poważnie to nikt nie będzie Cię pytał po co Ci nip-7, a jak kogoś zaciekawi będziesz miał potrzebę odpowiedzieć, to powiesz, że planujesz otworzyć sklep internetowy dropshipingowy : )

Mariusz

Witam, jak w takim razie założyć taką działalność gospodarczą ? Jakie są procedury? Można być zarejestrowanym w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i prowadzić taką działalność ?

Karol Rolewicz

Jak sama nazwa wskazuje nie rejestrujesz nigdzie takiej działalności ; )

Można być zarejestrowanym, mówi o tym Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a dokładnie zapis:

Jeden z punktów definicji o bezrobotnym: nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Konrad

Hej, dzięki za świetne wyjaśnienie! 🙂 Mam jeszcze pytanie – rozumiem, że po przekroczeniu progu przychodu powinienem zarejestrować działalność. ALE co w przypadku, gdy tylko przez jeden miesiąc przekroczę próg, a kolejny miesiąc (i powiedzmy – 10 kolejnych miesięcy) przychód będzie poniżej progu?

Z treści ostatniej części art. 5 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, że nie mogę już prowadzić działalności nierejestrowanej, poniżej w ostatnich 60 miesiącach prowadziłem (przez ten jeden ostatni miesiąc) działalność. I teraz – albo powinienem utrzymywać tę działalność gospodarczą zarejestrowaną, albo się wyrejestrować i przez 60 miesięcy nie próbować „dorabiać”. Zgadza się? Dobrze to rozumiem?

Karol Rolewicz

Konrad mogę Ci odpowiedzieć nie jak urzędnik, a jak przedsiębiorca? Dorabiasz sobie do pensji czy studiów czy czegokolwiek kilkaset złotych np. na malowaniu mieszkań. I malujesz zawsze jeden pokój w miesiącu, ale sąsiad prosi Cię o pomalowanie dwóch. To malujesz sąsiadowi jeden pokój ostatniego dnia miesiąca, bierzesz kasę, a następny pierwszego i bierzesz kasę i nic nie przekraczasz. Resztę miesiąca się opierdzielasz z dodatkowym biznesem, bo Twoją ambicją/potrzebą jest zarabiać poniżej połowy najniższej. I wtedy reszta pytań automatycznie się anuluje. Rozumiesz przykład/aluzję? : ) Druga możliwość. Jeśli zarabiasz powyżej kwoty od działalności nierejestrowanej któryś raz i nie chcesz już malować… Czytaj więcej »

Roksana

Witam, czyli jak rozumiem, z wykazu wynika że stylizacja paznokci w formie mobilnej w działalności bez rejestracji musi mieć kasę fiskalną?

Karol Rolewicz

Hej Roksana,
tak przy manicure, hybrydkach i innych tego typu szaleństwach musi być kasa fiskalna.

Roksana

Dziękuję za odpowiedź. Pani w urzędzie skarbowym powiedziała że nie muszę mieć kasy, ale jakoś nie byłam przekonana do jej odpowiedzi.

Karol Rolewicz

W skarbowym? A da Ci takie oficjalne pismo z jej odpowiedzią?

Roksana

No właśnie będę musiała jechać jeszcze raz i się dowiedzieć czy mogę mieć to na piśmie.

Karol Rolewicz

Daj znać, co Ci wtedy powie pani, bo jestem ciekawy ; )

Sandra

Mam ten sam problem. Też słyszałam,że nie muszę mieć kasy. Mam pytanie,czy jako działalność w formie mobilnej trzeba informować sanepid? i co z ZUS-em?

Karol Rolewicz

W działalności mobilnej nie trzeba mieć zgody sanepidu, bo przecież działasz u klienta. Rozwiniesz pytanie o ZUS? Chodzi Ci o któreś ubezpieczenie?

Ewa

Dzień dobry. Zajmuję się rękodziełem, tworzę torebki na szydełku.
Proszę mi powiedzieć:
1. Czy jeśli pracuję na umowę o pracę i nie przekraczając przychodu rocznego 85tys to podatek jaki muszę odprowadzić w picie-36 na koniec roku to 18%?
2. Jakie dokładnie rachunki muszę wystawiać do sprzedaży torebek? Są to te dokładnie rachunki, ale bez vat-u?
3. Mogę widnieć pod swoim logiem/ nazwą firmy? W rachunku wpisywać swoje dane czy logo/nazwę firmy?

Proszę o rady.
Pozdrawiam

Karol Rolewicz

Dzień dobry Ewo ; )
1. Nie myl przychodu z dochodem ; ) Tak, Pit-36 i wpisujesz dochód w innych.
2. Rachunki muszą zawierać:
– datę wystawienia
– numer kolejny
– imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
– nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
– miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
– cenę jednostkową towaru lub usługi
– kwotę należności ogółem

I jesteś zwolniona z vatu.

3.Podajesz swoje imię i nazwisko przy działalności nierejestrowanej.

Ewa

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Paulina

Jest specjalna rubryka w PIT na działalność nierejestrowaną – proszę się zorientować 🙂

Karol Rolewicz

Tak, dokładnie jak piszesz Paulina. W rubryce o dochodach jest: 9. Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1 ba ustawy.

Patrycja

Witam, bardzo interesujący artykuł. Ciekawi mnie tylko czy będąc na wychowawczym bezpłatnym mogę prowadzić działalność bez rejestracji a konkretnie drobna sprzedaż internetową?

Karol Rolewicz

Cześć Patrycja, dziękuję ; )
Przepisy tego nie zabraniają, więc odpowiedź brzmi, że możesz : )

Beata

Hej, mam pytanko odnośnie prowadzenia działalności bez rejestracji, czy jako osoba ubezpieczona w KRUS mogę również prowadzić taką działalność?

Karol Rolewicz

Możesz, działaj!

Kasia

Jestes moim wybawieniem i ten artykułteż 🙂 Ja w tej samej kwestii. Jestem w Krusie i chciałabym sprzedawac lub robić renowację starych mebelków. Czyli będąc rolnikiem działam na takich samych zasadach działalności nierejestrowanej co inni? I drugie pytanie. Np. kupiłam szafkę za 200zł, sprzedałam za 800zł, ale moje koszty to jeszcze 200zł za farby i 100zł za paliwo. To płace 18% od kwoty, 300zł, czyli 54zł?

Karol Rolewicz

Tak mi mów, będę zmotywowany, żeby pisać więcej ; )
Dokładnie, na tych samych zasadach. Możesz mieć przychodu do 1125 zł brutto miesięcznie w 2019 roku, ale podatek płacisz od dochodów (więc: przychód – koszty). Czy 54 zł to nie wiem, bo to zależy od Twoich pozostałych przychodów, możesz np 200 000 zarobić na etacie i płacić 32% podatku powyżej kwoty 85 528 zł.

A już nie szalejąc to tak, Twoje wyliczenia są okej : )
Powodzenia!

Katarzyna

Wchodząc dogłębniej w ten tamat. Jak nazywają się rachunki i fv, które moge wystawiać? To te o nazwie rachunek zwolniony z vat? Czy mogę do kosztów też dorzucić rachunek za internet (wystawiam wszystko na fb, olx, wiec cała moja klientela oraz sprzedaz jest znaleziona poprzez internet)? Oraz czy zakup elektonarzędzi do obróbki mebli oraz paliwo (100zł/ mc) także jest moim kosztem? I ostatnie pytanie. Czy mogę wystawić fv firmie (np za usługi marketingowe), czy tylko sobie prywatnej ?

Karol Rolewicz

Jeśli nie jesteś na vacie, a ktoś będzie chciał fakturę to wystarczy, że napiszesz na niej np: Renowacja mebli Art. 113 ust. 1 (to podstawa zwolnienia z vatu – robisz mniej niż 200 000 PLN rocznie obrotu) 1 szt. 1100,00 zł i możesz nazwać: Faktura nr 1/05/2019.

W koszty możesz wrzucić wszystko, co jesteś w stanie udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że potrzebne Ci było do zarobienia pieniędzy.

Możesz wystawić fakturę firmie, a osobie prywatnej to chyba nie robi czy dostanie fakturę imienną czy rachunek nie? Tobie również, bo ważne żebyś prowadziła prostą ewidencję.

Damian

Hej, mam pytanko.
DJ łapie się pod niezarejestrowanie ? Nie gram co tydzien, ani co miesiac, dorywczo jak ktoś poprosi. I zastanawiam się czy to się łapie w myśl tej ustawy.

Karol Rolewicz

Oto definicja działalności gospodarczej, według ustawy: Zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Jak raz na jakiś czas grasz to moim zdaniem to sposób zorganizowany i ciągły, ale oczywiście do 1125 zł brutto możesz grać bez rejestracji działalności ; )

Powodzenia!

Damian

A mógłbym jakiś kontakt prosić priv albo email ? Bo mam kilka pytań.

Karol Rolewicz

Możesz tu, w komentarzu o wszystko pytać albo kontaktować się przez formularz:
https://rolewicz.pl/kontakt/

Renata

Witam mam już nr NIP cje otworzyć kwiaciarnie bez rejestracji ,czy muszę mien inny nr NIP ?

Karol Rolewicz

Cześć! Przy działalności bez rejestracji i przy działalności gospodarczej NIP pozostaje bez zmian.

Anna

Mam pytanko, Planuję zamówić kilka worków z odzieżą używaną i zobaczyć czy będzie na nią zbyt w moim mieście. Na początek będzie to niewielka ilość ubrań i będę chciała je sprzedać za pomocą portali społecznościowych i poczty pantoflowej ? Wszystko będę prowadzić w domu, działalność gospodarcza nierejestrowana to dla mnie świetne rozwiązanie. Niestety hurtownie chcą numeru NIP a takiego nie posiadam. Czy w momencie złożenia wniosku o wydanie numeru NIP, problem ten zostanie rozwiązany? Faktura będzie imienna, ale z NIPem i wtedy tylko na koniec roku będę musiała złożyć rozliczenie do US w sprawie mojego dochodu. Czy dobrze wszystko zrozumiałam?… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Hej Ania,
Dobrze wszystko ogarnęłaś. Możesz posługiwać się NIPem w działalności nierejestrowanej ; )
Tak, dochód doliczasz to zeznania rocznego.

Sylwia

Witam,

czasem w weekendy wykonuję makijaże okazjonalne, również dojeżdzam do klientek. Jednak przychód to maksymalnie 700 zł w miesiącu. Czy muszę mieć kasę fiskalną aby wystawić rachunek klientce, czy mogę to zrobić inaczej i czuć się bezpiecznie?

Karol Rolewicz

Cześć Sylwia,
w działalności kosmetycznej wymagana jest kasa fiskalna.

Magda

Witam , podłaczam sie do pytania 🙂 jesli trzeba miec kase fiskalną to czy jesli nie przekraczam tego progu 1125zł to czy zapłace 23% podatku ? Bo slyszalam o kwocie zwolnionej z podatku ale nie wiem ile wynosi .
Jesli chce prowadzic dzialalnosc niezarejstrowana , kupuje kase fiskalna ktora musze zglosic w US , czy jakis jeszcze wniosek skladam o ta dzalalnosc niezarejestrowana?

Karol Rolewicz

Hej Magda! 23% to chyba chodzi Ci o podatek VAT? To, że masz kasę fiskalną nie znaczy, że musisz być płatnikiem podatku VAT. Kwota wolna od podatku (ale nie vat, tylko dochodowego jest zależna od tego ile zarobisz w roku). Kasę zgłaszasz do urzędu, możesz wybrać się do US przed. Wniosku żadnego o działalność nierejestrowaną nie składasz.

Ewelina

Witam chcialam sprzedawac nowe ciuszki dziecięce zamawiane z hurtowni po małej ilosci…na portalach olx i fb..Czy taka działalnosc podlega pod firme nierejestrowana,jesli dochód nie przekroczy mi 1000 zl..

Karol Rolewicz

Ewelinka przeczytałaś wpis? : )

Janusz

witam, czy przy sprzedaży rękodzieła potrzebuje kasę fiskalną ? sprzedaję rzeczy zdobione techniką decoupage na zamówienia – nie jest to oczywiście „produkcja” regularna

Karol Rolewicz

Hej Janusz, nie musisz.
Tu jest cały spis, w rozporządzeniu, kiedy należy mieć kasę fiskalną:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Katarzyna

Bardzo przydatne informacje 🙂 ale mam jeszcze kilka pytań. Na jakiej podstawie US czy jakakolwiek instytucja dowiaduje się, że przekroczony zostaje minimalny próg? Czy leży to tak naprawdę w naszej kwestii, pilnowanie tego, powiedzmy „bycie fair”? Chcę otworzyć sklep dropshipingowy ale nie mam pewności jak szybko się rozkręci oraz jakie będą początkowe przychody dlatego opcja firmy nierejestrowanej wydaje się zbawienna. Produkty będą wysyłane zza granicy więc nie mam pewności, że dostanę fakturę imienną aby uporządkować wszelakie koszty uzyskania przychodu, itd. Co w takiej sytuacji? Pozdrawiam 🙂

Karol Rolewicz

Odpowiedź na pytanie jaka instytucja i o czym się dowiaduje może być na kilka wpisów na bloga ; )
Podobnie może zapytać przedsiębiorca, który nie wystawia faktur i rachunków za swoje usługi.

Czemu nie masz pewności czy będą imienne? Z Bostwany będziesz kupować i nie dają faktury? Co w takiej sytuacji to jasne: nie możesz tego wliczyć w koszty.

Martino

Witam. A czy w ramach nierejestrowej działalności można wykonywać różne prace, z różnych branż? A czy jeśli np. będę udzielał korepetycji z obsługi komputera, przykładowo dla dwóch osób, powiedzmy, 2 razy w tygodniu, a w międzyczasie również wykonywał drobne prace ogrodowe? A innym razem np. sprzedaż jeżyn, owoców leśnych w sezonie? Innym razem korekta tekstu, czy napisanie jakiegoś artykułu dla portalu? To czy wszystkie tego typu zajęcia i przychody z tego tytułu mogą mieścić się w ramach nierejestrowej działalności? I wówczas w rejestrze usług wpisuję tylko nazwę usługi, kwotę usługi, kwotę narastającą od początku roku, uwagi, ew. nr dowodu sprzedaży,… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Cześć,
możesz jak najbardziej z różnych branż zarabiać, potem przy zakładaniu działalności (życzę, żebyś musiał jak najszybciej ; ) ) wybierasz PKD i tam zaznaczasz czym będzie zajmowała się Twoja firma.

Taki rejestr, jak wymieniłeś wystarczy.

Powodzenia w biznesie! : )

Martino

Super. Bardzo dziękuję, Panie Karolu, za info.

Karol Rolewicz

Nie ma sprawy! Mam nadzieję, że się nie ociągasz i już działasz! : )

Martino

A czy zaopatrzenie się w kwitariusz przychodowy byłoby dobrym rozwiązaniem w przypadku działalności nierejestrowej? Przykładowo taka usługa: przepisanie jakiegoś wykazu, listy, z wersji rękopiśmiennej do wersji w wordzie. Czy w celu ewidencjonowania takich usług mogę posługiwać się prostym kwitariuszem przychodowym samokopiującym i przekazywać kopię osobie, dla której wykonuję usługę? Piszę bardzo szybko w sposób bezwzrokowy na klawiaturze komputerowej i usługi tego typu, jak wprowadzanie danych, jakichś zestawień, to dla mnie wspaniałe zajęcie. Coś jak presja czasu, jak dla mnie, w przypadku tego zajęcia, nie istnieje, ponieważ wiem, że z tym wszystkim zdążę na czas. I jeszcze pytanko: usługa związana z… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

No może być taki kwitariusz, natomiast może to też być prosta tabelka w excelu. Chodzi o prostą ewidencję.

Skoro masz taką umiejętność to bardzo dobry pomysł, żeby ją monetyzować. Działaj! Podlega pod działalność nierejestrowaną, bo nie wymaga licencji czy innych pozwoleń.

Adam

Prosto i zwięźle. Dziękuje za wytłumaczenie. A co z ZUS w takiej działalności. Może uściślę moją sytuację. Otóż jestem na tzw. wcześniejszej emeryturze i też chciałbym dorobić parę złotych korzystając z takiej właśnie formy. zy są jakieś obostrzenia dotyczące mojego przypadku. Dziękuję i pozdrawiam

Karol Rolewicz

Ustawa o Emeryturach i rentach mówi, że zasadą jest, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega stosownemu zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.

Biorąc pod uwagę ten zapis to moim zdaniem nie ma tematu : )

Dziękuję za pochwałę ; )

Piki

Ciekaw jestem czy można bloga i kanał na youtube prowadzić w tej formie działalności. I czy trzeba być płatnikiem VAT w tym zakresie bo w grę może wchodzić doradztwo.
Jakie jest Twoje doświadczenie w tym zakresie?

Karol Rolewicz

Ustawa nie zabrania prowadzić kanału na Youtube : ).
Doradztwo faktycznie nie może być zwolnione z VAT, ale Ty mając bloga i youtube, oraz pomagając innym nie musisz świadczyć usług doradczych, bo chyba o to chodzi? : )

Bartosz

Witaj, bardzo sensownie opisany blog i zrozumiałe. Mam tylko jeden problem odnośnie „jeżeli działalność jest zorganizowana, nieprzerwana i zaplanowana” czyli ja kupując towar np z Chin, sprzedając go (przez cały miesiąc) na naszych portalach oczywiście nie przekraczając 1150zl brutto mogę prowadzić działalność bez rejestracji?
Jezeli kupię towar za np. 500zł i wystawie go do sprzedaży nie będzie to działalnością zaplanowaną, nieprzerwaną i zorganizowaną?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Karol Rolewicz

Dzięki za pochwałę Bartek ; )

To w cudzysłowie co napisałeś to część definicji działalności gospodarczej, ale możesz taką prowadzić bez rejestracji, o ile spełniasz warunek maksymalnego przychodu – 1 125 zł brutto / miesiąc.

Olaa

witam serdecznie, bardzo przystepnie napisany artykul, dziekuje
mam pyt poniewaz nie moge sie doczytac
1.chcialabym zaczac przygode z fotografia, nie mam lokalu, mam juz swoj aparat, bede dojezdzac do miejsc klienta, czy to nierejestrowalna dzialalnosc?
2. jesli bede pracowac dla firm to moge wystawic fakture?
3.i czy osobom fizycznym zawsze, nawet jak nie poprosza musze wystawic rachunek/paragon ?
4.czy musze miec kase fiskalna?

Karol Rolewicz

Cześć Ola! Dziękuję za pochwałę ; )
1. Tak, możesz to robić w ramach działalności nierejestrowanej.
2. Możesz.
3. Nie musisz zawsze (tylko jak poproszą, firmy też) (co nie znaczy, że nie musisz zapisać w ewidencji i się rozliczyć ;p)
4. Nie musisz.

Powodzenia w działaniu! : )

Ola

JJesteś wielki 🙂 bardzo dziekuje za odpowiedzi. I zycze powodzenia i dostatku w zyciu

Karol Rolewicz

Dziękuję : D
Przekraczaj próg przychodu w działalności nierejestrowanej jak najszybciej : )

Marcin

Mam pytanie jak robię po pracy nauki pływania i dorabiam sobie 1000zl miesięcznie i prowadzę księgę wystarczy że po roku odprowadza podatek i będzie wszystko się zgadzało

Karol Rolewicz

Dokładnie tak. W picie masz specjalną rubrykę na działalność nierejestrowaną.
Powodzenia!

Magda

Dzień dobry,

Czy prowadząc korepetycje za ewidencję wystarczy notowanie, kiedy i z kim miałam lekcje i ile zostało za to zapłacone czy trzeba mieć również podpis osoby, którą uczę? Czy przy zapłacie gotówką taka ewidencja (czyli moje odnotowanie) jest wystarczające?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Karol Rolewicz

Dzień dobry,

Prosta ewidencja wystarczy. Nie musisz mieć podpisów, w ustawie nic o tym nie ma.
Tak, jest wystarczające.

Magda

Wielkie dzięki za informacje.

To podpytam o coś jeszcze. Księgowa powiedziała , że jako osoba, która nie ma założonej działalności, nie mogę wystawiać faktur i zgłupiałam… to można czy nie? A jeśli tak, to czy mogę posługiwać się zakupionymi w papierniczym drukami „faktury dla podatników zwolnionych podmiotowo z podatku od towarów i usług”? I ostatnia sprawa: wyczytałam gdzieś, że na takiej fakturze wystarczy, jak podam tylko swoje imię i nazwisko-prawda to? Więcej już nie męczę i pozdrawiam 🙂

Karol Rolewicz

Tekst pochodzi ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, lepszego źródła dla Twojej księgowej nie dam rady znaleźć : D Osoba prowadząca działalność nierejestrową jest co do zasady zwolniona z obowiązku wystawiania faktury. Musi to uczynić jedynie w przypadku, gdy żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, otrzymano całość lub część zapłaty. Jednak nawet w tym przypadku będzie mogła to być faktura uproszczona, która zawiera jedynie:  datę wystawienia,  numer kolejny,  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,  nazwę… Czytaj więcej »

Magda

To już chyba wszystko jasne 🙂 Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Karol Rolewicz

Nie ma sprawy, powodzenia! : )

Daniel

Witam. Posiadam pozwolenie na broń palną oraz kilka sztuk rożnego rodzaju broni, mam odpowiednie uprawnienia do prowadzenia strzelań. Czy pod działalność bez rejestracji będzie można zakwalifikować prowadzenie strzelań rekreacyjnych? Czyli ktoś chce sobie postrzelać z Glocka, przychodzi do mnie idziemy na strzelnice , strzela pod moim okiem z mojej broni i biorę za to np. 150 zł.

Karol Rolewicz

Nie znam dokładnie ustawy o broni, ale tak na logikę widzę kilka zagrożeń tego pomysłu. Na pewno jest Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic, które mówi w jakich lokalizacjach możesz taką strzelnice budować, więc to już jest pierwszy problem. Kolejny to ubezpieczenie w razie wypadku i Twoje i klienta. Myślę, że w wielu biznesach to podstawa, a w takim to szczególnie. Mówisz, że idziecie na strzelnice (czyli czyjąś), ale ktoś musi się Wami tam zająć nie? To nie jest tak, że idziesz na strzelnice i mówisz na wejściu, że masz pozwolenie… Czytaj więcej »

Daniel

Trochę doprecyzuję moje pytanie. Klienta który chciałby postrzelać zabieram na legalnie działającą strzelnice, która posiada wszystkie atesty i zezwolenia. Dostęp do tej strzelnicy ma nieograniczony i nieodpłatny. Posiadam stosowne uprawnienia aby prowadzić zajęcia strzeleckie , tak więc osoba zainteresowana strzelaniem zajęcia odbywa pod moim okiem i rozlicz się za nie finansowo tylko ze mną. Chodzi tylko o to czy taka forma legalnego,dodatkowego zarobkowania na podstawie działalności bez rejestracji jest dopuszczalna? Na większości komercyjnych strzelnic osoby posiadające pozwolenie i własną broń płacą tylko za wejście na strzelnice i mogą zabrać ze sobą kolegę/znajomego , który nie posiada pozwolenia a chciał by… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Dzięki za doprecyzowanie, teraz jest to dla mnie jaśniejsze.

Jeśli prowadziłbyś działalność gospodarczą i nie musiał mieć żadnych dodatkowych pozwoleń, to również nie musisz mieć w działalności nierejestrowanej.

Co do zasady nie ma ograniczeń jaką działalność (jaki rodzaj) możesz prowadzić w ramach działalności bez rejestracji, tylko jak jakaś działalność musi być na vacie (to nierejestrowana również) albo jak wymaga dodatkowych koncesji (to nierejestrowana również).

Jeśli wiesz, że na pewno nie trzeba żadnych pozwoleń, to ustawa nie ma nic przeciwko : )

Daniel

Dziękuję za udzielenie informacji. Mam kolejne pytanie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie strzelań rekreacyjno-sportowych rejestrują taka działalność pod PKD 85.51.Z. Czyli moja działalność bez rejestracji też będzie się pod ten numer PKD kwalifikować. Czy w takim przypadku muszę posiadać kasę fiskalną?

Karol Rolewicz

Zobacz co jakie PKD ma wpisane ktoś, kto już to robi. Np. tu: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx

Tu jest cały spis, w rozporządzeniu, kiedy należy mieć kasę fiskalną:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Renata

Fajny artykuł, chociaż ja się w tym wszystkim gubię i liczę o wskazanie właściwej drogi 😉 np. kupuję coś za 60 zł a sprzedaję odnowione za 100 zł = mój zysk to 40 zł więc od tych 40 płacę podatek ? Jednak miesięcznie muszę się pilnować, aby suma tego co sprzedam (bez względu na koszty jakie poniosę) nie była większa niż 1125 zł ? I jeszcze drugie pytanie: jeśli planuję sprzedawanie ręcznie robionej biżuterii (bez kamieni szlachetnych), kartek okolicznościowych i tego typu pierdółek to muszę mieć kasę fiskalną ? I ostatnie pytanie o zwolnienie podmiotowe z VAT – czy można… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Dziękuję Renata. 1. Dobrze zrozumiałaś. Musisz uważać na przychód (znaczy ogólnie to nie uważaj, tylko zakładaj normalną działalność i ciśnij więcej, jak Ci będzie dobrze szło), ale podatek płacisz od dochodu. 2. Ta biżuteria to rozumiem, że będzie bez złota, srebra i innych takich platyn nieobrobionych typu: proszek irydu? : ) Tu jest o kasach rejestrujących, w § 4: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf 3. Podobnie w przypadku zwolnienia z vatu. Jeśli nie są to metale szlachetne, to nie musisz być vatowcem. 4. Zwolnienie podmiotowe występuje wtedy, kiedy nie przekraczasz 200 000 PLN obrotu, rocznie. No, a raczej nie przekroczysz na działalności nierejestrowanej. Podsumowując,… Czytaj więcej »

Renata

Wielkie dzięki, już wszystko rozumiem 🙂 tylko co z osobą, która jest na stażu ? Wtedy traktuje się to jakby była na etacie i wtedy nie ma problemu z taka działalnością ? Przyznam się, że przekopałam masę artyk o tym i nic nie znalazłam..

Karol Rolewicz

Osoba na stażu robi działalność nierejestrowaną czy ktoś kto robi działalność nierejestrowaną chce mieć osobę na stażu? : D Obstawiam, że to pierwsze.

Kiedy osoba jest na stażu dalej jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna (bo rozumiem, że to staż z UP).

Renata

Faktycznie nie doprecyzowałam 🙂 chodziło mi o to czy stażysta (niekoniecznie na stażu z UP) może prowadzić taka działalność nierejestrowaną 🙂 na innych stronach znalazłam informacje, że bezrobotny zarejestrowany w UP raczej nie powinien podejmować takiej działalności (aby nie stracić statusu bezrobotnego) lub powinien indywidualnie się dopytać w swoim urzędzie jak to z tym jest, lub że nie ma przeszkód i z powodzeniem może działać 🙂 – nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. No i co z osobą będącą na stażu, ale nie z UP 🙂 ?

Karol Rolewicz

Myślę, że twoje wątpliwości rozwieje definicja z Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, kryterium bycia bezrobotnym (jedno z kilku, które dotyczy tej sytuacji) nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, Też słyszałem plotkę, że indywidualnie dopytać w urzędzie, ale na logikę. Czy Urząd Pracy może zweryfikować czy my uszliśmy komuś czapeczkę za 50 zł i napisaliśmy to w excelu? : D – wiem, że to nie jest rekomendacja oparta o przepisy, ale byłoby głupotą gdyby nie… Czytaj więcej »

Renata

Ufff, to teraz będę spokojniejsza. Ogromnie dziękuje za wszelkie informacje 😀 pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego 🙂

Karol Rolewicz

Dziękuję, Tobie również – bądź spokojna i działaj ; )

Paulina

O! Widzę nareszcie jakieś konkrety! To może tu znajdę odpowiedź na pytanie… Z wykształcenia jestem dietetykiem. Pracuję na pełen etat w firmie szkoleniowej, ale w każdym miesiącu zgłasza się do mnie kilka osób z prośbą żebym rozpisała dietę/ułożyła jadłospis itp. Obecnie dietetykiem może być każdy (nawet po 2 godzinnym kursie internetowym), jest to zawód bez żadnych regulacji prawnych (na razie), bez żadnych licencji itp. Rozumiem że „doradztwo” czyli np „porada dietetyczna” nie wchodzi w grę jako działalność nierejestrowana… Ale czy np. stworzenie i sprzedaż „indywidualnego jadłospisu” mogłoby być już działalnością nierejestrowaną? Z góry bardzo dziękuję!

Karol Rolewicz

Dzięki za pochwałę Paulina ; )

Usystematyzujmy wiedzę i poukładajmy. Jeśli wykonujesz działalność doradczą, to możesz to robić jako działalność nierejestrowana, ale nie możesz być zwolniona z vatu.

Jednak Ty nie chcesz robić doradztwa podatkowego, tylko jadłospisy, w związku z tym będziesz podlegała pod pkd (jak już założysz działalność, czego Ci życzę), które mówi o tym, co robisz tak:
działalność związana z prowadzeniem profilaktyki i promocji zdrowia prowadzoną m.in. przez higienistki szkolne, ortoptystów, instruktorów higieny, dietetyków i specjalistów promocji zdrowia

Podsumowując, bez zbędnych słów: Możesz sprzedawać indywidualne jadłospisy jako działalność nierejestrowana bez podatku vat ; )

Paulina

Super! Bardzo, bardzo dziękuję 🙂

Karol Rolewicz

Powodzenia! : )

Iwona

Dziękuję za proste wytłumaczenie. Rozumiem już więcej, ale.. No zawsze jest jakieś ale. Mąż robi wieszaki z metalu, daje je do malowania proszkowego i chcemy je sprzedawać przez allegro. Czy !1. w uproszczonej ewidencji sprzedaży wystarczy notować kolejne sprzedane sztuki? 2. czy potrzebny jest zapis kosztów (zakupy kulek, pręta, malowania) ?
Pozdrawiam

Karol Rolewicz

Cześć Iwona : )

1. Tak, wystarczy prosta ewidencja sprzedaży.
2. Potrzebne są faktury imienne, aby można było to wrzucić w koszty.

Darek

Witam. Super artykuł prosto i przejrzyście ale nie znalazłem mojego przypadku. Otóż zawiesiłem swoją działalność we wrześniu 2017r i podjąłem pracę na cały etat , działalność wyrejestrowałem całkowicie w czerwcu 2019r. Działalność była bez VAT-u ale z kasą fiskalną. I moje pytanie pytanie czy łapię się na prowadzenie działalności nierejestrowanej chodzi o ten wpis w CEIDG zawieszony czy wyrejestrowany jak to rozumować ? cytat: Mówiąc najjaśniej jak się da: działalność nierejestrową mogą wykonywać także osoby, które w okresie pomiędzy 30 kwietnia 2017 r. a 29 kwietnia 2018 r. nie były wpisane do CEIDG:. Otóż chciałbym sobie dorobić poza pracą na… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Dzięki za pochwałę Darek ; )

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w październiku 2018 wydało taką interpretację: „Zawieszenie działalności gospodarczej uważane jest na gruncie tych przepisów za jej niewykonywanie.”

W zasadzie moje uproszczenie w tym przypadku jest tak uproszczone, że aż za bardzo ; )
Bo Ty byłeś wpisany do CEIDG, ale miałeś zawieszoną działalność, więc to znaczy, że jej nie wykonywałeś.

Powodzenia!

Darek

Dziękuję Karol za rozjaśnienie sytuacji i faktycznie jest taka interpretacja w poradniku.
Pozostaje jeszcze kwestia kasy ale to już chyba omówię z US czy dalej mogę z niej korzystać.
Dziękuję i pozdrawiam.

Patryk

Cześć, bardzo dobry artykuł jeszcze rok temu skorzystałbym z tych wszystkich wskazówek.. Lecz teraz w tym roku moje zarobki grubo przekraczają 5k miesięcznie. I mam takie pytanie ponieważ zarabiam przez internet bez żadnej umowy tylko na koniec każdego tygodnia(wypłaty) dostaję invoice od firmy internetowej z należną kwotą, I w przyszłym roku chciałbym się rozliczyć normalnie z PIT-36 i zaznaczyć ‚inne źródła'(tak zrobiłem rok temu). Ale ostatnio kolega mi doradził żebym dołączył do AIP’ów i to będzie dobrym rozwiązaniem. Czy mógłbyś się wypowiedzieć na ten temat? Może lepszym rozwiązaniem będzie założenie DG? Moje zarobki mogą niebawem wzrosnąć jeszcze wyżej więc w… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Po pierwsze to zajebiście, że Ci tak dobrze idzie i życzę obyś musiał jak najdłużej szukać optymalizacji podatkowej (oczywiście zgodnie z prawem). Gdybym ja miał samych kontrahentów zza granicy i pracował tylko przez internet zakładałbym Spółkę w innym kraju. Są firmy, które się tym zajmują i podpowiedzą Ci, jak to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Ja orientuje się w tych kwestiach, ale nie jestem praktykiem, bo mam Spółkę z o.o. w Polsce. Koszt utrzymania Spółki Limited w Wielkiej Brytanii to około 7 000 PLN rocznie, a kwota do której nie zapłacisz dochodowego jest zdecydowanie wyższa. Wiem, że ludzie chwalą https://www.admiraltax.pl,… Czytaj więcej »

Tamara

Podpinam się pod to pytanie: czy w takim przypadku, gdy zarabia się tylko przez internet, wykonując zlecenia dla firm z zagranicy, to czy rejestrowanie działalności, przy przekroczeniu tego niskiego progu, jest konieczne? A co w przypadku bardzo nieregularnych dochodów: np. jeśli w ciągu roku na tej działalności w lipcu zarobi się 7000 zł, w sierpniu 500 zł, we wrześniu 0 zł, w październiku 150 zł, w listopadzie 0 zł, a w grudniu 2000 zł, to trzeba się rejestrować? I po rejestracji jaki płaci się ZUS – pełny czy ten mniejszy?

Karol Rolewicz

Pytanie czy dla Urzędu Skarbowego są to również nieregularne dochody czy już działalność zorganizowana. ZUS mniejszy przez dwa lata przy jednoosobowej działalności.

Konstancin

Dziękuje za bardzo przydatny artykuł. Najliepsze wytłumaczenie tematu w sieci!!!
Czy mógłby prowadzić działalność nierejestrowaną opcy krajowiec który ma legalny pobyt w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu z dostępem do rynku pracy? NIP oraz PESEL mam.

Karol Rolewicz

Wielkie dzięki!

W ustawie z 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, która reguluje instytucję działalności nierejestrowanej w art. 4 ust. 3 jest napisane: „Zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne określają odrębne przepisy.”

To znaczy, że niestety nie możesz takiej działalności prowadzić, a przynajmniej ja tak to rozumiem.

Konstancin

Dziękuje za odpowiedz. A gdzie mógłbym znaleźć te odrębne przepisy? Bo coś mnie nie układa się dlaczego nie mogę, przecież podatki punktualnie spłacam, więc to zysk również i dla mnie i dla państwa…

Karol Rolewicz

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000649/U/D20180649Lj.pdf

Agnieszka

Witam, mam pytanie odnośnie działalności nierejestrowanej. Dorywczo sprzątam domy oraz pomagam za drobne środki znajomej w opiece na starszą osobą. W sumie w miesiącu jest to maks 800 zł. Rozumiem, że łapię się na działalność nierejestrowaną. Czy potrzebuje kasy fiskalnej? Kilka lat temu prowadziłam działalność kosmetyczną, ale już wkrótce miną 3 lata od zamknięcia. Jaki rodzaj rachunków ewentualnie mogę wystawić? Zazwyczaj nikt się nawet o to nie pyta, ale kto wie, może kiedyś się zdarzy. I w jaki sposób zapłacić podatek? Czy w zeznaniu rocznym z mężem mogę wpisać cały dochód w PIT i wtedy się dopiero płaci? I ile… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

Tak możesz prowadzić, nie musisz mieć kasy w tym przypadku. Rachunki bez vatu. W zeznaniu rocznym masz specjalną rubrykę na to, a podatek raz w roku, wg. skali podatkowej : )

Agnieszka

Czy działalność nierejestrowaną należy zgłosić do US? Kiedy należy to zrobić? Dziękuje

Karol Rolewicz

Nie trzeba. Raz w roku rozliczasz się w PIT po prostu ; )

Anna

ciekawy wpis 🙂 Mam pytanie do faktury dla klienta – to typowa faktura, rachunek, co z vat? Klient może ją sobie jakoś odliczyć? Ja wystawiam fv na 0% czy 23? Co z podatkiem?

Karol Rolewicz

Dzięki Ania!
Możesz wystawić fakturę bez vatu (chyba, że sprzedajesz produkt, który z vatu być zwolniony nie może, np. złoto). Klient może wrzucić taką fakturę w koszty, oczywiście jeśli to był koszt uzyskania przychodu. Chodzi o to, że dzięki temu, że coś od Ciebie kupił, to zarobił kasę ; )

Anna

Dzięki za odpowiedź! Doprecyzuję – mam na myśli np. projekt okładki książki. Może być zwolnione? Wystawić FV na 0 vat jako osoba prywatna…? Do tej pory takie zlecenia rozliczałam jako dzieło, ale skoro można na działalność bez rejestracji to jeszcze lepiej by było 😉

Karol Rolewicz

Tak, możesz bez vat. Tak lepiej, bo mniejsze koszty i mniej papierków : )
Powodzenia!

Tomasz

Dzień Dobry,

Artykuł bardzo pomocny. Pozdrawiam autora. 🙂 Prowadzę osobiście hobbystycznie portal o motocyklach (wordpress), mam oferty dotyczące umieszczenia reklamy na moim portalu. Czy w ramach działalności niezarejestrowanej mogę taką ofertę przyjąć i wystawić fakturę. Są to przykładowo kwoty 500zł / mc.

Pozdrawiam, Tomasz

Karol Rolewicz

Dzień dobry Tomasz! Dzięki, cieszę się.
Jasne, że możesz. Działaj z portalem i życzę jak najwięcej unikalnych użytkowników ; )

Sylwia

Rzeczywiście świetny artykuł. Choć zasiał we mnie sporo wątpliwości. Nie wiem czy jako behawiorysta zwierząt (ale nie ma to nic wspólnego z hodowlą zwierząt, bardziej z psychologią) mogę wystawić fakturę/rachunek za konsultację behawioralną? ” Pozdrawiam.

Karol Rolewicz

Dziękuję Sylwia! Twoja działalność w PKD (Polska Kwalifikacja Działalności) to: działalność usługową związaną z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury, więc nie musi być na vacie.

W razie jeszcze jakichś wątpliwości daj znać ; )

Tomek

A to ja się podłączę pod pytanie – tak dla pewności. 🙂 1. Czy wypisując fakturę może behawiorysta psów napisać „konsultacja behawioralna” ? I to nie będzie doradztwo (czyli nie trzeba być płatnikiem vat?)? 2. Czy na koniec roku mogę odliczyć od podatku zakup art. potrzebnych do pracy np. smycz/obroża czy nawet telefon? Z góry dziękuję za odp. I pozdrawiam.

Karol Rolewicz

1. Moim zdaniem to nie jest doradztwo, pani w Urzędu – nie wiem : )
2. Zdecydowanie – to narzędzia Twojej pracy, przecież nie kupujesz obroży do wychodzenia ze swoim psem, a telefonu do gadki z przyjaciółmi o pierdołach, prawda? : )

Tomek

Prawda. Dla przyjaciół-ek mam inny telefon. 😉 Dzięki, pozdrawiam.

Anna

Witam, chcę zacząć sprzedawać rękodzieło bez metali typu złoto, co powinien zawierać rachunek, czy są na to specjalne druki i czy rachunek jest tylko na prośbę klienta czy to dotyczy tylko faktur? Trzeba informować klienta o tym że prowadzi się działalność nierejestrowaną? Czy spisując sprzedane towary miesięcznie wystarczy by było to w excelu opis, data i cena towaru czy potrzeba więcej szczegółów transakcji na specjalnym druku? Z góry dziękuję za odpowiedź:-)

Karol Rolewicz

No jeśli klient będzie chciał to musisz mu coś dać. Czy to rachunek czy faktura to nie ma znaczenia. Nie trzeba informować. Dla mnie to co wymieniłaś w excelu to jest właśnie prosta ewidencja sprzedaży, ustawodawca nie określił jak to dokładnie ma wyglądać. Na a rachunek powinien zawierać, to co wymienione we wpisie : ) Faktura musi zawierać: datę wystawienia, numer kolejny, czyli numer faktury imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi, kwotę… Czytaj więcej »

Agnieszka

Hej, czy mógłbyś dopowiedzieć coś na temat kosztów w działalności nierejestrowanej? Konkretnie chodzi o zakup środka trwałego (ok. 9000zł ). Wiadomo, że to duży koszt więc czy można go normalnie wpisać w koszty w PIT?

Karol Rolewicz

Hej, ustawodawca nic nie napisał o maksymalnej wysokości kosztów. Rozumiem, że masz jakieś źródło dochodu oprócz działalności nierejestrowanej, w razie pytania od US skąd pieniądze? Przy takich kwotach to chyba nie pytają, ale wszystko jest możliwe u nas.

Z resztą na PIT będzie to wyglądało, że zarobiłaś pewnie około 4 000 PLN, więc nikt tego nie będzie weryfikował. To nie jest porada prawna, tylko moje przypuszczenia ; )

Agnieszka

Dzięki za szybką i pomocną odpowiedź!
Oczywiście jest inne źródło, działalność nierejestrowana to w tym przypadku firma na przetestowanie, ale mimo to trzeba w nią już coś zainwestować.
Przy takich kosztach z działalności nierejestrowanej na PIT wyjdzie mi prawdopodobnie strata.

Karol Rolewicz

Otóż to. Może za tym iść to, że ktoś zapyta: „Pani Agnieszko, czy Pani nie tworzy sztucznie kosztów, żeby zapłacić mniejszy podatek?”

Pomyślenie, że ktoś może inwestować i nie potrzebuje zysków od razu z działalności, a koszty ponosi za swoje ciężko zarobione pieniądze jest normalne dla mnie, dla Ciebie czy dla innych przedsiębiorców, jednak wiem, że US lubi dociekać jak to możliwe, że ktoś prowadzi firmę i ma stratę.

Agnieszka

Może w takim razie lepiej środek trwały (tj. bus) wgl. nie wrzucać w koszty, tylko uznać za prywatny…Bo nie mam pojęcia jak wygląda w działalności nierejestrowanej kwestia amortyzacji. Czy można jednorazowo uznać ten zakup za koszt czy wyliczać zużycie?

Karol Rolewicz

Takie pytania, to ja już zadaje mojej księgowej, która robi tak, żeby to było dobrze : )
Powiedz mi jedną rzecz: Ty chcesz kupić busa, żeby rozpocząć działalność nierejestrowaną czy i tak kupujesz busa, więc fajnie byłoby go wrzucić w koszty?

Agnieszka

Bus jest tylko do działalności, bez niego nie da się zacząć. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi!

Karol Rolewicz

A czym będzie zajmowała się Twoja firma?

Agnieszka

Branża ogrodnicza, więc bus jest tu niezbędny do przewozu narzędzi i kosiarek 😉

Karol Rolewicz

No to już kosiarki, narzędzia to kolejne tysiące. Nie wiem do końca czemu wzbraniasz się w tym przypadku przed działalnością gospodarczą / spółką : )

Agnieszka

Nie wiem po prostu czy znajdą się klienci, bo na rynku jest duża konkurencja;)

Karol Rolewicz

Jak będziesz robiła dobrze i profesjonalnie robotę, a do tego będziesz super obsługiwała klientów, to jestem przekonany, że dasz radę bez względu na konkurencję ; )

Agnieszka

Dziękuję za motywację! Mam taką nadzieję, ale tu też jest kwestia, że jest to tylko działalność sezonowa- 5- 6 miesięcy w roku, dlatego najpierw ta działalność nierejestrowana.

Jozek

Witam,
Mam pytanie, czy w przypadku robienia projektów budowlanych drobnych do 1000 zł, muszę posiadać kasę fiskalną oraz gdzie zgłosić rozpoczęcie takiej działalności ? Jakieś druczki ? Co z nazwą działalności ?

Karol Rolewicz

Cześć!
Tu jest cały spis, w rozporządzeniu, kiedy należy mieć kasę fiskalną:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002519/O/D20182519.pdf

Nie zgłaszasz nigdzie działalności, ewidencje robisz albo na kartce albo na kompie, a nazwa to Twoje imię i nazwisko ; )

Jaga

Dziękuję za zebranie i usystematyzowanie informacji. Planuję tworzenie biżuterii, półprodukty zamierzam zamawiać m.in z Azji, również polskich portali aukcyjnych. Rozumiem, że w przypadku braku otrzymania rachunku imiennego (zakup od os fizycznych) nie jestem w stanie zaliczyć zakupów jako koszt w ewidencji. pyt. 1).Czy nadal mogę tworzyć i odsprzedawać wyroby wytworzone z udziałem tych „niezewidencjonowanych” półproduktów? pyt. 2)Kto ma obowiązek wystawiać mi rachunek imienny? (czy również os fizyczna sprzedajaca np. na rodzimym allegro? zagraniczni kontrahenci również mogą wystawić taki rachunek? jak rozliczana jest cena waluty na pln? (nie przewidziałam ze o to tez zapytam) pyt.2,5 🙂 taki zagraniczny zakup półproduktów leci… Czytaj więcej »

Karol Rolewicz

1. Tak.
2. Osoba sprzedająca na allegro może wystawić rachunek imienny, tak jak Ty, np. prowadząc działalność nierejestrowaną.
Przewalutowanie po kursie, w dniu zakupu.
2.5. Nie znam się na ocleniu, więc nie chcę wprowadzić w błąd.
3. A widać, że to Ty kupowałaś? : )
4. Nie ma różnicy, żeby Tobie było łatwiej.

Ogólnie to ja bym się wybrał na Twoim miejscu do kumatej księgowej, żeby to poukładać ; )

Piotr

Witam. Czy zakup odpadow drewnianych z tartaku a nastepnie sprzedawanie ich w workach jako podpalka np do kominka tez moze byc podpiete po dzialalnosc bez rejestracji czy trzeba sie juz rejestrowac?

Karol Rolewicz

Możesz, tylko jak jakieś akcyzy czy coś jest niezbędne (nie wiem), to tak jak w działalności.